Miot 3 G

4 MARCA 2020 roku pojechaliśmy z Ateną znad Wiszniowego Stawu na spotkanie z Czortem z Potockiego Matecznika. Para ta znała się już ubiegłego roku i wtedy dała piękny, polujący już dzisiaj miot.  (więcej pod Miot 2F )

Efekt tego spotkania przedstawia USG wykonane 17.04.2020r., potwierdzające ciążę.

Szczenięta będą nosiły imiona na literę G. Jesteśmy wierni ,,małej tradycji”. Imiona piesków z Miotu 1/A i Miotu I2/F to inicjały Hodowcy.  Obecny Miot 3 rozpoczyna litera G, od zdrobnienia imienia żony Hodowcy. Nowa ,,dawczyni” inicjałów, to i nowa tradycja nadawania imion. Tym razem nowi właściciele będą nadawać imiona swoim pieskom, byleby były na G, tak jak stanowi Regulaminu Hodowli ZKwP –  w całym miocie imiona muszą rozpoczynać  się na tą samą literę.

05.06.2020

TEMPERATURA CIAŁA ATENY OBNIŻYŁA SIĘ. Trzeba się przygotować, bo w ciągu doby na świecie pojawią się szczenięta.

06.06.2020

WSZYSTKO PRZYGOTOWANE

Atena jako doświadczona mama, wie co robić. Kręci się w pobliżu legowiska, drapie go, usiłuje zbudować gniazdo. Przynosimy jej prześcieradła, ręczniki. Po chwili gniazdo jest gotowe i Atena przystępuje do akcji. Poród zaczyna się wieczorem o godz 20 i kończy wczesnym świtem dnia następnego. Rodzi 8 ślicznych szczeniąt w tym 4 suczki 4 pieski o umaszczeniu brązowym i białobrązowym- tak jak w zamówieniu złożonym przez myśliwych. Mimo dłuższego porodu, w porównaniu z pierwszym 4 godzinnym porodem i drugim 6 godzinnym, teraz po 10 godzinnym nie jest specjalnie zmęczona. Ale my bardzo.

I tu chciałoby się rzec ANEGDOTA, gdyby to nie był FAKT.

W czasie spotkania z właścicielami Czorta rozmawialiśmy o dużym zainteresowaniu naszą Hodowlą i potomstwem Czorta i Ateny. Jeszcze zanim odbyło się spotkanie naszych piesków, myśliwi pytali ,, kiedy” i ,,czy będą białobrązowe” i czy będą suczki. No cóż było robić. Państwo, właściciele Czorta, przyrzekli przeprowadzić ,,poważne rozmowy” i ,,negocjacje” z Czortem, aby przekazał Atenie jak najwięcej genów biało brązowych. My natomiast zobowiązaliśmy się przekonać Atenę do ich przyjęcia i połączenia ze swoimi. NO I ……

PRZEKONALIŚMY

Atena urodziła 5 białobrązowych szczeniaczków i tylko 3 brązowe.

SUKI

GAIA

  Gaia w 8 dniu życia, jako pierwsza znalazła sposób na wydostanie się z ,,łóżeczka”  i dotarcia do mamy.

18 dzień życia

4 tyg Gaia w nowym domu

3 mies Gaia z upolowany piórkiem (pocz. sierpnia 2020)

sierpień 2020 spotkanie z kaczkami

GABI

4 tyg

Zawsze wybiera najlepszą pozycję jedzenia; to na prawym boku, to na lewym, to brzuszkiem do góry…. kręci się w kółeczko jak bączek. I jak bączek wygląda po jedzeniu.

20.05.2020 Gabi otworzyła oczy

GRANDA

4 tyg

Najcięższa z suczek, chyba ,,puści nas z torbami” najpierw ssie mamę a potem piszczy i domaga się butelki. Przebojowa suczka, zdobywa lepszą pozycję do jedzenia niż samce.

19 maj 2020 – Granda zaczyna otwierać jedno oko.

31 maj – Granda, pierwsza zaczęła sama jeść i to pokarm mamy, nie czekając aż dostanie do spróbowania swój (rozmoczony)

GASTI

4 tyg

Mała spryciara – wybrała sobie jeden najbogatszy w mleko sutek i tam się zawsze lokuje. Sunia o subtelnym charakterze i figurze

sierpień 2020  w nowym domu z nowym przyjacielem

PSY

GÓRAL

  4 tyg

Najcięższy pies, pozostałe są niewiele lżejsze od niego. Żarłoczny.

sierpień 2020 Zmienił imię na Leszy (Duch Lasów)

GROMI

 

4 tyg

Sprytny piesek, pierwszy wszczyna alarm, że jest głodny

 

GARRY

  4 tyg

Urodził się pierwszy w miocie, lubi ciepełko i zawsze na kimś śpi, a może lubi dominować?

i lubi jeść

15 sierpnia, Garry po pierwszym polowaniu. Info od właściciela ,, Ma w sobie to coś czego oczekiwałem”

 

GUSTAW

4 tyg

Śliczny, ze swoimi dwoma serduszkami na grzbiecie. Na razie wykazuje cechy zrównoważonego, spokojnego psiaka, ale…

jest też sprytny; miska z jedzeniem jest tylko jego

sierpień 2020 ,,jestem poważnym psem”

12.05. 2020

Pięć dni po porodzie –  zarezerwowano i zadatkowano 7szczeniaków. Do rezerwacji pozostał jeden białobrązowy piesek. Nim interesują się 3 nabywcy. Nie ponaglamy, nie nękamy – czekamy cierpliwie na decyzję. Zakup psa musi być przemyślany, podjęty świadomie, z przyjęciem pełnej odpowiedzialności za zwierze i jego los. To ma być przyjaciel, towarzysz, członek rodziny, pomocnik w łowach a nie zabawka. Całe szczęście, że nasze psy to rasa myśliwska i pies jako chwilowa zachcianka NIGDY u myśliwych NIE POJAWIA SIĘ. Cieszy nas, że psy znajdują nie tylko kochające domy ale i są zadbanymi, pożądanymi pomocnikami i członkami rodziny.

W kilka chwil po napisaniu tego tekstu ostatni szczeniak znalazł właścicieli.

13.05.2020

Na wszelki wypadek pojechaliśmy z Ateną do weta aby sprawdzić jej stan zdrowia m.in czy wszystkie łożyska zostały wydalone, bowiem tak ja przy I i II porodzie, gdy tylko nowo narodzony piesek został przez nią wylizany i przystawiony do sutka, Atena natychmiast zajmowała się wydalaniem i jedzeniem łożyska, tak układając pyszczek, że ,,fakt ten” nie był dla nas widoczny. Musieliśmy sprawdzić.

Lekarz weterynarii potwierdził prawidłowy stan narządów po porodzie i dobrą kondycje Atki. Określił ilość pokarmu jako wystarczającą do wykarmienia 8 maluchów.

Uff – oddychamy z ulgą

17 maj – szczeniaki próbują unieść środek ciężkości.

18 maj 2020 – w oczach naszych piesków pojawiają się małe szparki. Zobaczymy jutro, które szczenię będzie pierwsze.

19 maj – Granda zaczyna widzieć świat!!!

20 maj – Gasti otwiera oczy. U pozostałych pojawiły się szparki.

21 maj – był dzisiaj u nas lek.wet.  Oglądał piski, osłuchał i stwierdził, że rozwój przebiega prawidłowo, kondycja szczeniąt dobra. Mama też pokazała, że jest sprawna wychowawczo i w dobrej kondycji fizycznej.

22 maj – szczenięta są już 16 dzień na świecie. Wszystkie otworzyły oczy – szybciej od swoich starszych braci z pierwszego i drugiego miotu. Teraz pora na naukę chodzenia.

24 maj – Nadal większość dnia śpią. Tuż przed porą karmienia wykazują krótką aktywności ruchową, polegającą na dotarciu do mamy i znalezieniu dobrego miejsca i pozycji do posiłku. poruszają się już dość sprawnie. Ruchy ich nóżek są skoordynowane, kończyny poprawnie wyprostowane z zachowaniem kątowania. Jeszcze zdarzają się im przewrotki, ale szybko orientują się w którą stronę wykonać ruch aby powrócić do pozycji stojącej.

3 czerwiec – skończyły 4 tygodnie. Próbują same jeść. Pierwsza była Granda.