Miot Atena nr 3/G

4 MARCA 2020 roku pojechaliśmy z Ateną znad Wiszniowego Stawu na spotkanie z Czortem z Potockiego Matecznika. Para ta znała się już ubiegłego roku i wtedy dała piękny, polujący już dzisiaj miot Miot 2F

Efekt tego spotkania przedstawia USG wykonane 17.04.2020r., potwierdzające ciążę.

Szczenięta będą nosiły imiona na literę G. Jesteśmy wierni ,,małej tradycji”. Imiona piesków z Miotu 1/A i Miotu I2/F to inicjały Hodowcy.  Obecny Miot 3 rozpoczyna litera G, od zdrobnienia imienia żony Hodowcy. Nowa ,,dawczyni” inicjałów, to i nowa tradycja nadawania imion. Tym razem nowi właściciele będą nadawać imiona swoim pieskom, byleby były na G, tak jak stanowi Regulaminu Hodowli ZKwP –  w całym miocie imiona muszą rozpoczynać  się na tą samą literę.

05.06.2020

TEMPERATURA CIAŁA ATENY OBNIŻYŁA SIĘ. Trzeba się przygotować, bo w ciągu doby na świecie pojawią się szczenięta.

06.06.2020

WSZYSTKO PRZYGOTOWANE

Atena jako doświadczona mama, wie co robić. Kręci się w pobliżu legowiska, drapie go, usiłuje zbudować gniazdo. Przynosimy jej prześcieradła, ręczniki. Po chwili gniazdo jest gotowe i Atena przystępuje do akcji. Poród zaczyna się wieczorem o godz 20 i kończy wczesnym świtem dnia następnego. Rodzi 8 ślicznych szczeniąt w tym 4 suczki 4 pieski o umaszczeniu brązowym i białobrązowym- tak jak w zamówieniu złożonym przez myśliwych. Mimo dłuższego porodu, w porównaniu z pierwszym 4 godzinnym porodem i drugim 6 godzinnym, teraz po 10 godzinnym nie jest specjalnie zmęczona. Ale my bardzo.

I tu chciałoby się rzec ANEGDOTA, gdyby to nie był FAKT.

W czasie spotkania z właścicielami Czorta rozmawialiśmy o dużym zainteresowaniu naszą Hodowlą i potomstwem Czorta i Ateny. Jeszcze zanim odbyło się spotkanie naszych piesków, myśliwi pytali ,, kiedy” i ,,czy będą białobrązowe” i czy będą suczki. No cóż było robić. Państwo, właściciele Czorta, przyrzekli przeprowadzić poważne rozmowy i negocjacje z Czortem, aby przekazał Atenie jak najwięcej genów biało brązowych. My natomiast zobowiązaliśmy się przekonać Atenę do ich przyjęcia i połączenia ze swoimi. NO I ……

PRZEKONALIŚMY

Atena urodziła 5 białobrązowych szczeniaczków i tylko 3 brązowe.

SUKI

GAIA

  Gaia w 8 dniu życia, jako pierwsza znalazła sposób na wydostanie się z ,,łóżeczka”  i dotarcia do mamy.

18 dzień 4 tyg

3 mies Gaia z upolowanym piórkiem (pocz. sierpnia 2020) a pod koniec sierpnia 2020…

Gaia z kaczkami

17.02 2021r. Informacja od właścicieli Gai  ,,Jest bardzo utalentowana do poszukiwania zwierzyny, wyczulona na zapachy, odgłosów wystrzałów zupełnie się nie boi. Na razie interesują ją głównie zające i ptactwo. Póki co na sarny nie reaguje w podekscytowany sposób. A z takich domowych polowań: na ulicy żaden papierek nie pozostanie niezauważony (dobrze, że w Finlandii jest dość czysto), znalazła też okulary sąsiadki w chaszczach (dzieci wyrzuciły dla zabawy). A poza tym to wielka przylepa i pieszczoch wielki.”

Rok 2022

GABI

Zawsze wybiera najlepszą pozycję jedzenia; to na prawym boku, to na lewym, to brzuszkiem do góry…. kręci się w kółeczko jak bączek. I jak bączek wygląda po jedzeniu.

20.05.2020 Gabi jako pierwsza otworzyła oczy

4 tyg bardzo podobna do mamy

GRANDA

4 tyg

Najcięższa z suczek, chyba ,,puści nas z torbami” najpierw ssie mamę a potem piszczy i domaga się butelki. Przebojowa suczka, zdobywa lepszą pozycję do jedzenia niż samce.

19 maj 2020 – Granda zaczyna otwierać jedno oko.

31 maj – Granda, pierwsza zaczęła sama jeść i to pokarm mamy, nie czekając aż dostanie do spróbowania swój (rozmoczony)

u nowych właścicieli

Granda i jej pierwszy dzik

 

GASTI

4 tyg

Mała spryciara – wybrała sobie jeden najbogatszy w mleko sutek i tam się zawsze lokuje. Sunia o subtelnym charakterze i figurze

sierpień 2020  w nowym domu z nowym przyjacielem

  10 mies.

10 mies

PSY

GÓRAL

  4 tyg

Najcięższy pies, pozostałe są niewiele lżejsze od niego. Żarłoczny.

sierpień 2020 Zmienił imię na Leszy (Duch Lasów)

odwiedził nas w sierpniu 2021r.

 

GROMI

 

4 tyg

Sprytny piesek, pierwszy wszczyna alarm, że jest głodny.

GARRY

   4 tyg

Urodził się pierwszy w miocie, lubi ciepełko i zawsze na kimś śpi, a może lubi dominować?

i lubi jeść

 

15 sierpnia, Garry po pierwszym polowaniu. Info od właściciela ,, Ma w sobie to coś czego oczekiwałem”

Garry asystuje

Garry poluje

GUSTAW

4 tyg

Śliczny, ze swoimi dwoma serduszkami na grzbiecie. Na razie wykazuje cechy zrównoważonego, spokojnego psiaka, ale…

jest też sprytny; miska z jedzeniem jest tylko jego

2020 2023                                           ,,jestem poważnym psem”

 

Wszystkie szczeniaki opuściły hodowlę.

12.05. 2020

Pięć dni po porodzie –  zarezerwowano i zadatkowano 7szczeniaków. Do rezerwacji pozostał jeden białobrązowy piesek. Nim interesują się 3 nabywcy. Nie ponaglamy, nie nękamy – czekamy cierpliwie na decyzję. Zakup psa musi być przemyślany, podjęty świadomie, z przyjęciem pełnej odpowiedzialności za zwierze i jego los. To ma być przyjaciel, towarzysz, członek rodziny, pomocnik w łowach a nie zabawka. Całe szczęście, że nasze psy to rasa myśliwska i pies jako chwilowa zachcianka NIGDY u myśliwych NIE POJAWIA SIĘ. Cieszy nas, że psy znajdują nie tylko kochające domy ale i są zadbanymi, pożądanymi pomocnikami i członkami rodziny.

W kilka chwil po napisaniu tego tekstu ostatni szczeniak znalazł właścicieli.

13.05.2020

Na wszelki wypadek pojechaliśmy z Ateną do weta aby sprawdzić jej stan zdrowia m.in czy wszystkie łożyska zostały wydalone, bowiem tak ja przy I i II porodzie, gdy tylko nowo narodzony piesek został przez nią wylizany i przystawiony do sutka, Atena natychmiast zajmowała się wydalaniem i jedzeniem łożyska, tak układając pyszczek, że ,,fakt ten” nie był dla nas widoczny. Musieliśmy sprawdzić.

Lekarz weterynarii potwierdził prawidłowy stan narządów po porodzie i dobrą kondycje Atki. Określił ilość pokarmu jako wystarczającą do wykarmienia 8 maluchów.

Uff – oddychamy z ulgą

17 maj – szczeniaki próbują unieść środek ciężkości.

18 maj 2020 – w oczach naszych piesków pojawiają się małe szparki. Zobaczymy jutro, które szczenię będzie pierwsze.

19 maj – Granda zaczyna widzieć świat!!!

20 maj – Gasti otwiera oczy. U pozostałych pojawiły się szparki.

21 maj – był dzisiaj u nas lek.wet.  Oglądał piski, osłuchał i stwierdził, że rozwój przebiega prawidłowo, kondycja szczeniąt dobra. Mama też pokazała, że jest sprawna wychowawczo i w dobrej kondycji fizycznej.

22 maj – szczenięta są już 16 dzień na świecie. Wszystkie otworzyły oczy – szybciej od swoich starszych braci z pierwszego i drugiego miotu. Teraz pora na naukę chodzenia.

24 maj – Nadal większość dnia śpią. Tuż przed porą karmienia wykazują krótką aktywności ruchową, polegającą na dotarciu do mamy i znalezieniu dobrego miejsca i pozycji do posiłku. poruszają się już dość sprawnie. Ruchy ich nóżek są skoordynowane, kończyny poprawnie wyprostowane z zachowaniem kątowania. Jeszcze zdarzają się im przewrotki, ale szybko orientują się w którą stronę wykonać ruch aby powrócić do pozycji stojącej.

3 czerwiec – skończyły 4 tygodnie. Próbują same jeść. Pierwsza była Granda.